Banu Uçak

Mimar, Editör, Danışman

Mimarlık ve Yeni Kavramı: Aydan Volkan, Büşra Al, 16 Aralık 2020

ODE Select Mimar Buluşmaları’nın üçüncü etkinliğinde Plug Ofis kurucu ortağı Büşra Al ve Kreatif Mimarlık ortağı Aydan Volkan ile “Mimarlık ve Yeni Kavramı” teması üzerine konuştuk.

Ben,  Aydan Volkan  ve  Büşra  Al onar  yıl  arayla  Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olduk. Bu söyleşide Türkiye  mimarlığının son  otuz  yılda  kabuk  değiştiren  yüzününün yanısıra Türkiye’de  kadın  mimar  olma  hali üzerinde sohbet ettik.

Aydan  Volkan,  Kreatif  mimarlık  bünyesinde  yürüttüğü  başarılı  kariyer yolculuğunu  paylaşırken,  yarışmalarda  aldığı  ödüllerle  kendinden  söz  ettiren  Büşra Al  ise  değişen  ortamın  içinde  genç  mimarların  yeni  çalışma  modellerini  ve  kendi öyküsünü  anlattı. 

Genç mimarların, bir tür kollektif oluşturarak, farklı bağlamlarda birlikte proje üretebilme yeteneğinden bahseden Büşra ve kurumsal ofis geleneğinin temsilcisi Aydan ile yaptığımız sohbet son derece ufuk açıcı oldu. 

Aydan konuşmanın da teması olan “yeni” kavramı üzerine epeydir kafa yormuş,  Betonart  dergisinin  “yeni”  temalı  57.  sayısının  konuk editörlüğünü  yapmıştı.  O  günlerde  henüz  yaşamlarımızın  bir  parçası  olmamış  “yeni normal”  kavramı  da doğal olarak  tartışmanın  bir  parçası  oldu.